Acheivements

SAHODAYA COMPETITION (2017-18)

English Declamation (29 – 10 – 2017)

NAHAT POSLE (VII) Got Second Position at Garden Valley International School Macchiwara.

 

Hindi Poem Recitation

Held in Desh Bhagat Global School on 26 July 2017
KOMALPREET KAUR (VIII) got 3 rd Prize in this competition.

ACADEMIC ACHIEVEMENTS (2015-16)

Shining stars of XII (SCIENCE)

Ritwick Singh S/o Mr. Kamlesh Kumar Singh (92.4%)

 

Zemith Goyal D/o Mr. Rajeev Goyal (91%)

Sheenam Sood D/o Mr. BHusan Sood (88%)

 

Shining Stars of XII (COMMERCE)

Yukti Jindal D/o Mr. Suminder Jindal (78%)

Jagdeep Kaur D/o Mr. Harcharan Singh (75%)

Amrinder Singh S/o Mr. Manjit Singh (75%)

Pukish Kapila D/o Mr. Suresh Kapila (69%)

Result of class 10th (CGPA)

Raghav Mehta S/o Mr. Anil Parbhat Mehta (10 CGPA)

Manjot Kaur D/o Mr. Surjit Singh (10 CGPA)

Simran Chaudhary D/o Mr. Surinder Pal (10 CGPA)

Simranjit Kaur D/o Mr. Gurpreet Singh (9 CGPA)

Sukhvir Singh S/o Mr. Kingce Singh (9 CGPA)

Karanjot D/o Mr. Jasbir Singh (9 CGPA)

Kamalpreet Kaur D/o Mr. Chamkaur Singh (9 CGPA)

Aanchal Srivastav D/o Mr. Rajiv Kumar Srivastav (9 CGPA)

Avantika Saklani D/o Mr. Ganesh Prasad (9 CGPA)

Gurleen Mangat D/o Mr. Gurmeet Singh (9 CGPA)

Sehajdeep Kaur D/o Mr. Harpreet Singh (9 CGPA)

Ankush Bector S/o Mr. Lalit Bector (9 CGPA)

ACADEMIC ACHIEVEMENTS (2016-17)

Shining stars of XII (SCIENCE)

 

Tamanna D/o Jandeep Kaushal (87%)

Muskan Garg D/o Amrit Lal Garg (84%)

Muskan Kakkar D/o Ketan Kakkar (84%)

 

Anshika D/o Rahul Verma (83%)

Jasvir Kaur D/o Gurdev Singh (75%)

Amandeep Kaur D/o Nirmal Singh (74%)

Akarsh S/o Sanjeev Kumar (71%)

Shining stars of XII (COMMERCE)

Vinit Chauhan S/o Surjan Singh (88%)

Simranjeet Kaur D/o Satwant Singh (79%)

Pooja Sharma D/o Sanjeev Kumar (71%)

Jasjot Kaur D/o Baljeet Singh (78%)

Shining stars of XII (Arts)

Jasmeet Singh S/o Tarlochan Singh (72%)

Result of class 10 th (CGPA)

Simran Gill D/o Jiwan Singh (10 CGPA)

Sehajpreet Singh S/o Gurjeet Singh (10 CGPA)

SPORTS ACHIEVEMENTS

Horse Riding

Gold Medal in 20 KM (Raghav Mehta)

Silver Medal in 20 KM (Manjeet Singh)

Bronze Medal in 20 KM (Gaurav Kumar)

Gold Medal in Short Race (Rahul Pal)

Silver Medal in Hack Race (Gurpreet Kaur, Manpreet Kaur)

 

U – 14, U – 19 Win Zonal Level 1 st Position

U – 19 cricket team take 4 th position in district level.

U – 17 Girls and U – 19 Boys Basketball 1 st in zone.

 

16 medals in Karate at Sahodaya Competition

U -19 Basket Ball boys 3 rd in Sahodaya Competition

40 students qualifying for yellow belt last year in karate

 

25 medals in athletics at zonal level 10 Gold, 5 Silver, 9 Bronze

Harjot Singh of U – 19 qualifying for national level in short put. Also take 2 nd position in state

level and 1 st in district, also got 1 st in district in discuss throw.

test